Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu osób, które nie chcą już pracować na cudzy rachunek i które chcą wreszcie wziąć swój los w swoje własne ręce. Proces zakładania działalności gospodarczej wydaje się być bardzo skomplikowany, ale wbrew pozorom wcale tak nie jest i wystarczy jedynie zastosować się do poniższych wskazówek.

Po pierwsze każda firma musi zostać zgłoszona w CEiDG. Takiego wpisu dokonuje się w odpowiednim dla siebie urzędzie miejskim. We wniosku trzeba będzie wpisać najpotrzebniejsze informacje dotyczące prowadzenia działalności. Będzie to nazwa, dane właściciela, forma prowadzonej działalności oraz PKD. Kolejny krok to zgłoszenie siebie i swoich pracowników, jeżeli będziemy ich zatrudniać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym to pojawi się obowiązek opłacania obowiązkowych składek. Kolejny krok to wizyta w Urzędzie Skarbowym, gdzie zostanie nadany numer REGON, niezbędny dla każdej firmy. Tam również zostanie wybrana forma opodatkowania firmy.

Najczęściej decydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą. Często jednak decydujemy się także na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dlaczego właśnie ta forma spółek cieszy się największym zainteresowaniem? Ponieważ jak sama nazwa wskazuje członek spółki bierze odpowiedzialność jedynie za część firmy a po drugie kapitał początkowy jest w takim przypadku najniższy, ponieważ będzie to jedynie pięć tysięcy złotych, gdzie jest to oczywiście najniższy pułap. Niektóre rodzaje działalności muszą uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Sklepy, zakłady fryzjerskie, czy małe firmy usługowe – na przykład budowlane są z tego obowiązku zwolnione, ale chcąc założyć wydawnictwo lub prowadzić czasopismo, nawet lokalne taki wpis będzie niezbędny. Podobnież będzie w sytuacji kiedy chcemy prowadzić agencję pośrednictwa pracy w kraju lub za granicą. Jak widać formalności nie są szczególnie skomplikowane i można przez nie przebrnąć, dlatego warto zastanowić się nad własną przyszłością i zaryzykować z własnym biznesem.

Be the first to comment on "Jak założyć własną działalność gospodarczą?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


*